Olejek arganowy – korzyści dla ciała, włosów i urody

Olejek arganowy nie bez powodu jest płynnym złotem Maroka. Oprócz tego, że olejek arganowy jest jednym z najdroższych na świecie. Substancję tę można otrzymać jedynie z orzechów arganowych. Drzewa te zaś rosną jedynie w Maroku, a owoce wydają najwcześniej po 40 latach. Pozyskanie olejku nie jest jednak najważniejsze jeśli chodzi o to, dlaczego jest to płynne złoto Maroka. Chodzi również o jego właściwości. Wystarczy bowiem kropla tego olejku, aby nasza skóra, włosy czy twarz wyglądały jak u najpiękniejszej księżniczki z “Baśni 1000 i jednej nocy”.

Właściwości olejku arganowego

Olejek arganowy to olejek eteryczny, który jest ciekłą, lotną substancją zapachową o charakterystycznej, pięknej woni. Właściwy olejek arganowy pozyskuje się z nieprażonych nasion drzewa arganowego. Warto jednak dodać, że producenci mówiąc o olejku arganowym mają na myśli oleje roślinne z dodatkiem tego właściwego olejku arganowego. Pamiętajmy jednak o tym, że taki olejek arganowy dalej posiada niezwykłe właściwości pielęgnujące nasze ciało, włosy i twarz.

Olejek arganowy posiada bowiem wiele nienasyconych kwasów tłuszczowych głównie omega-6 i omega-9, witaminę E oraz związki fenolowe, które działają antyoksydacyjnie. Skwalen odpowiada za działanie regenerujące bariery hydrolipidowej naskórka. Ceradminy za to wspomagają działanie komórek lepiej je scalając. Dzięki temu komórki skóry są lepiej nawodnione, elastyczne i odnowione. Składniki olejku dodatkowo chronią również przed niekorzystnym wpływem otoczenia, głównie promieniowaniem słonecznym i zanieczyszczeniem powietrza.

Substancja ta wykazuje również działanie przeciwzapalne, łagodzące podrażnienia, szybko się wchłania i dociera do głębszych warstw skóry.

Jak się to jednak przekłada na korzyści dla ciała, włosów i urody?

Korzyści dla twarzy

Nie bez przyczyny olejek arganowy używany jest w wielu kremach i serum do twarzy i pod oczy. Udowodniono, że olejek ten stymuluje proces oddychania wewnątrzkomórkowego i odbudowuje płaszcz hydrolipidowy skóry. W związku z tym polecany jest dla cery suchej lub z oznakami starzenia się. Przy czym nie jest to jego jedyne zastosowanie. Jeśli chodzi o działanie nawilżające i odżywiające skórę oraz dodatkowe benefity chroniące skórę to w pełni mogą z nich korzystać posiadaczki i posiadacze każdego rodzaju cery – od suchej po tłustą, z cerą trądzikową i wrażliwą.
Zwłaszcza że redukuje poziom wytwarzanego sebum, a także może być doskonałą pomocą w walce ze schorzeniami skóry jak egzema, łuszczyca i zmiany alergiczne.

Korzyści dla włosów

Produkty z dodatkiem olejku arganowego są również mile widziane w pielęgnacji skóry głowy i włosów. Wzmacnia cebulki włosów przyspieszając ich wzrost, przy okazji wzmacniając je. Skutecznie przeciwdziała łupieżowi, łamaniu i matowieniu włosów, nawilża suchą skórę głowy. Najlepiej z olejku arganowego skorzystają posiadaczki i posiadacze włosów wysokoporowatych. Olejek arganowy skutecznie wygładza włosy, dzięki czemu włosy nie puszą się. Doskonale działa również na rozdwajające się, przesuszone końcówki.

Korzyści dla ciała

Nie tylko skórze twarzy służy olejek arganowy. Doskonale działa na skórę całego naszego ciała, nawilżając je, zapobiegając uszkodzeniom związanym z warunkami pogodowymi oraz przywracając skórze elastyczność i młodzieńczy wygląd.
Warto produktami z olejkiem arganowym – lub czystym olejkiem arganowym, jeśli możemy sobie na to pozwolić – wykonywać również masaż antycellulitowy. Olejek ten niweluje nierówną, pofałdowaną “pomarańczową skórę”.
Przy suchych i wymagających regeneracji suchych piętach również sprawdzi się olejek arganowy. Czysty olejek możemy dodać do ciepłej wody i moczyć w niej stopy. Balsamami i kremami z olejkiem warto za to smarować stopy, a następnie poczekać aż produkt wchłonie się i zacznie regenerować zniszczoną skórę.

Podsumowanie

Olejek arganowy powinien znajdować się w kosmetyczkach większości z nas – a przynajmniej produkty zawierające tą substancję. Jego niezwykłe właściwości nawilżające, regenerujące, odżywcze i ochronne są bowiem często wybawieniem dla naszego ciała.