Nawilżanie włosów – najlepsze i sprawdzone sposoby

Przesuszone, zniszczone, łamliwe i wręcz niemożliwe do ułożenia włosy to problem wielu osób. Głównym problemem jest pomijanie ważnego aspektu pielęgnacji włosów, a mianowicie ich nawilżania. Zapominamy o tym, że włosy należy nawilżać albo po prostu tego nie robimy w obawie przed zbytnim przetłuszczaniem ciężkimi maskami, czy olejkami do włosów. Najwyższy więc czas aby przedstawić najlepsze i sprawdzone sposoby na nawilżenie włosów dla każdego.

Dlaczego nawilżanie włosów jest takie istotne?

Nawilżenie włosów mocno związane jest z budową włosa. Włos jest to struktura złożona z rdzenia otoczonego korą i osłoną złożoną z łusek. Łuski w zdrowym włosie powinny mocno przylegać do rdzenia i kory włosa tworząc niemal zbroję, która zapobiega utracie wody i możliwym uszkodzeniom. Jednak w suchym włosie łuski są luźne, nie przylegają do siebie i nie spełniają swojej funkcji. W wyniku tego z włosa odparowuje woda, przez co włosy stają się suche, matowe, szorstkie i mogą się puszyć.

Aby poprawić stan włosów i utrzymać ich dobrą kondycję należy dbać o ich poprawne nawilżenie. To zaś jak należy nawilżyć włosy zależy od ich porowatości.

Najlepszy sposób nawilżenia zależny od porowatości włosów

Wyróżnia się trzy porowatości włosów, czyli jakby typ ich budowy zależny od genetycznych uwarunkowań.

Włosy niskoporowate są niezwykle gładkie i lśniące, ale mają skłonność do przetłuszczania się. Długo schną i są oporne na wszelkie zabiegi stylizacyjne typu kręcenie. Jak łatwo wywnioskować są to więc włosy proste niczym struny. Co ciekawe to właśnie ten typ włosa uznaje się za najzdrowsze. Łuski tych włosów bowiem ściśle przylegają do rdzenia przez co najmniej trzeba się przy nich “narobić” aby były pełne blasku. Nie oznacza to jednak, że nie należy o takie włosy dbać. Wręcz przeciwnie – trzeba pamiętać o odpowiednim nawilżeniu. Najlepiej na tego rodzaju włosy reagują na masło shea i olej kokosowy oraz produkty zawierające te składniki. Dobrze działa również pantenol, kwas hialuronowy i aloes. Wszelkie odżywki i maski należy również nakładać od połowy pasma aż do końcówki, jednak nie na skórę włosy czy włosy tuż przy nasadzie – tylko je to obciąży i dodatkowo przetłuści.

Włosy wysokoporowate to przeciwieństwo niskoporowatych. Są to włosy, w których łuski są dość luźne i wymagają od nas odpowiedniej pielęgnacji aby wyglądać dobrze. Warto się jednak postarać, gdyż zadbane prezentują się fantastycznie. Włosy wysokoporowate są to bowiem włosy mocno kręcone, podatne na wszelkie stylizacje i szybko schnące. Jednak bez odpowiedniego nawilżenia są one bardzo łamliwe, szybko się puszą, elektryzują i wyglądają jak matowe siano na głowie. Włosy wysokoporowate uwielbiają olej z czarnuszki i ogórecznika a także olej bawełniany, słonecznikowy, konopny i oliwę z oliwek oraz wszelkie produkty nawilżające skierowane do włosów właśnie kręconych. Najlepsze będą te z kolagenem, elastyną, proteinami mlecznymi i roślinnymi.

Włosy średnioporowate są pomiędzy. To włosy, które mają tendencję do kręcenia się – zazwyczaj układają się w fale. Nie wysychają tak szybko jak wysokoporowate, ale szybciej niż niskoporowate. Ułożenie ich nie jest trudne, ale nie są tak podatne na stylizacje jak wysokoporowate. Najlepiej działa na nie olej jojoba lub makadamia, olej z awokado i ze słodkich migdałów. Pomocne będą również produkty do włosów z keratyną i hydrolizowanym jedwabiem.

Uroda. Uniwersalne i sprawdzone sposoby na nawilżenie włosów

Jeśli już wiesz jakie masz włosy i czym je nawilżać teraz należy postawić na dwa sprawdzone sposoby na nawilżone włosy. Pierwszy sposób to olejowanie.

Olejowanie poprawia strukturę włosa, gdyż zamykamy hydrolat na włosach olejem, a następnie czekamy aż pierwszy produkt się wchłonie, po czym zmywamy olej. Brzmi skomplikowanie, ale jest dość proste. Wystarczy najpierw włosy zwilżyć, albo nawet wypłukać w nawilżającej płukance z nagietka czy kwiatu lipy. Może być nawet niewielka ilość odżywki nawilżającej rozcieńczoną w wodzie. Nakładamy to na włosy, a następnie nakładamy odpowiedni do naszych włosów olej. Czekamy 2-3 godziny, a następnie spłukujemy ciepłą wodą z niewielką ilością szamponu. Włosy powinny być od razu nawilżone i miększe.

Drugi sposób to metoda OMO, czyli odżywka – mycie – odżywka. Jest to sposób mycia włosów polegający na tym, że najpierw zwilżamy włosy, nakładamy odżywkę, czekamy, następnie myjemy włosy przy czym dopiero wtedy spłukujemy odżywkę razem z szamponem, a następnie znów nakładamy odżywkę. Warto tutaj zauważyć, że przy włosach niskoporowatych możemy ostatnią odżywkę zmyć po kilku minutach, a przy włosach wysokoporowatych możemy zastosować odżywkę bez spłukiwania.