Bazy pod makijaż. Jak wybrać dobrą bazę?

Nieskazitelny makijaż ślubny? Wspaniały makijaż na przyjęcie? Możesz też chcieć po prostu mieć idealny make-up na co dzień. Niezależnie od tego dlaczego się malujesz, a potrzebujesz niezwykłego wygładzenia cery, ukrycia wszelkich niedoskonałości i niezwykłej trwałości podkładu przy braku obciążenia cery i bez rolowania to zapraszamy do tego tekstu. Czas bowiem powiedzieć kilka słów o bazach pod makijaż.

Baza, primer pod makijaż

Jak można się łatwo domyślić jest to produkt, który nakładamy na oczyszczoną twarz po wchłonięciu się naszej codziennej pielęgnacji. Można powiedzieć, że jest to pierwszy ważny etap przy wszelkich makijażach, co do których mamy specjalne oczekiwania. Baza, czy też z angielskiego primer – choć tą nazwę możesz coraz częściej spotkać na kosmetykach nie przetłumaczoną – to produkt który ma głównie przedłużyć trwałość podkładu. Zwłaszcza takiego, który szybko ściera się czy też po prostu “znika” z naszej twarzy podczas dnia. Jest to ważne zwłaszcza dla cery tłustej, gdzie nadmierna produkcja sebum może skutecznie obniżyć trwałość większości podkładów, czy wręcz powodować jego zbieranie się w zmarszczkach czy nawet warzenie się.

Korzyści z nakładania primera

Jeśli twoim pierwszym krokiem makijażowym jest nakładanie bazy pod makijaż możesz liczyć na :

  • przedłużenie trwałości podkładu, a więc i pozostałych kolorowych kosmetyków jak bronzer, róż, rozświetlacz,
  • ułatwienie rozprowadzenia i wklepania podkładu na twarzy,
  • efekt “photoshopa” czyli zminimalizowane niedoskonałości, pory, ogólne wygładzenie cery,
  • dodatkowe nawilżenie cery suchej, bądź zmatowienie cery tłustej – zależnie od doboru produktu,
  • zwiększenie komfortu podczas noszenia cięższego makijażu, bądź przy długim noszeniu niektórych podkładów.

Aby jednak cieszyć się pięknym makijażem najpierw trzeba odpowiednio dobrać bazę pod makijaż do naszych potrzeb. Nie trzeba bowiem eksperta, by zauważyć, że na rynku dostępnych jest wiele baz o różnych, a nawet sprzecznych ze sobą obietnicach. Na przykład część baz obiecuje nawilżenie i rozświetlenie skóry, a część zmatowienie. Jak więc dobrać bazę do swojej cery i swojego makijażu?

Jak wybrać dobrą bazę?

Aby dobrze wybrać bazę pod makijaż najpierw musimy dobrze poznać własne potrzeby, a także przygotować się na co najmniej kilka prób. Jest jednak kilka cech, które musi spełniać każda baza niezależnie od typu naszego cery. Nie może obciążać naszej skóry i powodować rolowania się kosmetyków nałożonych na nią. Musi być lekka, nie pozostawia tłustego filmu ani uczucia ściągnięcia. Pożądaną cechą w większości jest za to pozostawienie uczucia lepkości na twarzy. Lepka baza lepiej przyklei podkład do naszej skóry i skuteczniej przedłuży trwałość kosmetyków.
Cechą najważniejszą jest odpowiednia współ praca z naszym podkładem. Nie każda baza i podkład dobrze się połączą. Dlatego przygotuj się na kilka prób, nawet jeśli masz skonkretyzowane wymagania i wiesz czego szukasz.

Czas jednak na podstawowe podziały baz z uwzględnieniem jaka baza może być dobra dla kogo. Zacznijmy od podziału ze względu na skład.
Obecnie na rynku mamy dostępne bazy silikonowe, olejowe, pudrowe, glicerynowe, żelowe, krzemionkowe i zastygające.

  • Bazy silikonowe charakteryzują się niezwykłym wygładzeniem skóry i najczęściej wyrównaniem jej kolorytu. Skutecznie niwelują drobne zmarszczki. Dzięki swoim właściwościom dobrze będą wyglądać na cerze dojrzałej i suchej.
  • Bazy olejowe najskuteczniej zwiększają przyczepność, a więc i trwałość podkładów. Zawierają naturalne olejki, dzięki czemu spełniają też funkcje pielęgnacyjne. Ułatwiają aplikację kosmetyków do makijażu. Z tego względu dobrze sprawdzą u osób, które nieco zapominają o pielęgnacji a także potrzebują ułatwienia w rozkładaniu produktów kolorowych na twarzy.
  • Bazy pudrowe zawierają dużo pudru – głównie ryżowego i bambusowego – a także talk i inne składniki o podobnych właściwościach pochłaniające sebum. W związku z tym matują one skórę, dobrze maskują rozszerzone pory i przedłużają trwałość podkładu. Z takich baz powinny korzystać osoby o cerze tłustej lub mieszanej, chcącej zmatowić przynajmniej niektóre partie twarzy – głównie strefa T.
  • Bazy glicerynowe wymagają od nas znajomości swoich kosmetyków. Dobrze współpracują bowiem tylko z podkładami na bazie wody. Są to wszelkie podkłady lekkie, dające efekt naturalnej, rozświetlonej i świeżej cery.
  • Bazy żelowe są bardzo lekkie, przy czym świetnie wygładzają skórę, delikatnie ją nawilżając. Dobrze sprawdzą się w przypadku skóry bardziej suchej niż mieszanej. Przy cerze bardzo suchej mogą być jednak niewystarczająco nawilżające.
  • Baza krzemionkowa jeszcze lepiej niż baza pudrowa zmniejsza widoczność porów i innych niedoskonałości, które sprawiają, że nasza skóra nie wygląda tak gładko jak może wyglądać. Ułatwia nakładanie podkładu, wygładzając skórę.
  • Baza zastygająca jak sama nazwa wskazuje zastyga, dzięki czemu zwiększa trwałość podkładów. Jest to ważne, gdyż ta baza również działa matująco i zmniejsza widoczność porów, dzięki czemu świetnie nadaje się do cer tłustych. Jej zastyganie sprawia dodatkowo, że nawet cera bardzo tłusta i problematyczna pod kątem dobrania trwałego podkładu utrzyma na sobie koloryzujący kosmetyk kilka a nawet kilkanaście godzin.